Ile kosztuje klimatyzacja?

Letnie upały stały się zmorą ostatnich lat. Wysoka temperatura w mieszkaniu lub domu i nagrzane mury nie pozwalają odpocząć po ciężkim dni pracy. W takich momentach wiele osób wręcz nie może się doczekać powrotu do klimatyzowanego biura.

To właśnie przyzwyczajenie z strefy biurowej, do wygody jaką daje klimatyzacja sprawia, że coraz więcej Polaków poważnie bierze pod uwagę założenie klimatyzacji. Montaż klimatyzacji kosztuje niewiele w porównaniu do komfortu jaki można uzyskać latem oraz możliwości ogrzewania klimatyzacją.

Ile kosztuje założenie klimatyzacji w zależności od rodzaju urządzenia?

Zanim dowiemy się ile kosztuje montaż klimatyzacji, warto zapoznać się z rodzajami klimatyzatorów. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimatyzatorów które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Klimatyzatory przenośne

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń są klimatyzatory przenośne. Klimatyzatory o mocy od 2 kW można kupić już za nieco ponad 1 tysiąc złotych, klimatyzatory 3kW często kosztują między 1500 a 2000 zł a mocniejsze np. 4 kW przeważnie 2500 zł. Oczywiście zawsze warto zwrócić uwagę na posezonową wyprzedaż klimatyzatorów.

Klimatyzatory przenośne są bardzo proste w instalacji. Wystarczy ustawić je w pomieszczeniu które chcemy schłodzić, podłączyć do prądu i – co najważniejsze – zamontować rurę wylotową na zewnątrz. W przypadku montażu klimatyzatorów przenośnych całe urządzenie znajduje się wewnątrz budynku a gorące powietrze – które jest efektem ubocznym chłodzenia – jest usuwane za pomocą elastycznej rury na zewnątrz. Do montażu klimatyzatora przenośnego przydaje się specjalny kołnierz do okna. Rurę odprowadzająca ciepłe powietrze przeważnie wysuwa się przez uchylone okno, a kołnierz sprawia, że przez szczelinę, do pomieszczenia nie wpada ciepłe powietrze z zewnątrz.

Klimatyzator przenośny jest więc najprostszy do samodzielnego montażu.

Klimatyzatory ścienne

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest montaż klimatyzatora ściennego. W takim przypadku występuje tak zwana jednostka zewnętrzna i wewnętrzna. Ceny klimatyzacji split w dużym stopniu uzależnione są od marki oraz dodatkowych funkcji klimatyzatora. Można jednak przyjąć, że dobry klimatyzator split można kupić od 2500 do 4500 zł w zależności od mocy.

W przypadku klimatyzatorów ściennych należy doliczyć montaż specjalisty z uprawnieniami. Ile zatem kosztuje założenie klimatyzacji? Wizyta montażysty to wydatek od 600 zł do około 1000 zł. Warto jednak umówić się dużo wcześniej na montaż klimatyzacji ponieważ w sezonie brakuje terminów. Najlepiej więc zdecydować się na założenie klimatyzacji jesienią lub zimą. Można wtedy znaleźć ciekawe promocje na klimatyzatory a montażysta będzie mógł poświęcić odpowiednią ilość czasu na prawidłowy montaż klimy.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *